Festiwal „Na rozstajnych drogach” na płycie CD

Organizowany przez nas na Roztoczu Zachodnim Festiwal muzyki tradycyjnej „Na rozstajnych drogach” doczekał się własnego wydawnictwa! Publikacja oprócz dokumentacji fotograficznej zawiera nagrania wiejskich śpiewaków i muzykantów z okolic Janowa Lubelskiego, a także artystów i muzyków biorących udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Festiwal muzyki tradycyjnej „Na rozstajnych drogach” to edukacyjno-artystyczne wydarzenie którego celem jest poznawanie i kultywowanie zanikających tradycji muzycznych oraz promocja dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Ziemi Janowskiej i Roztocza Zachodniego. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w roku 2011 w miejscowości Szklarnia. Przez kolejne lata Festiwal gościł w Momotach Górnych i Dolnych, Kocudzy, Zdziłowicach i Janowie Lubelskim. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 22-25 sierpnia 2019 r.

 „W tym roku Rozstajne drogi gościły w Kocudzy i Janowie Lubelskim. Uczestnicy naszego Festiwalu jak zawsze mogli wziąć udział w  warsztatach śpiewaczych i instrumentalnych, spotkaniach z „mistrzami tradycji”, wieczornych potańcówkach oraz koncertach. Cieszymy się, że dzięki otrzymaniu dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska” mogliśmy przygotować takie wydawnictwo” – powiedzieli Marta i Krzysztof Butrynowie, pomysłodawcy i organizatorzy Festiwalu.

Okładka płyty

O wydawnictwie

Na krążku usłyszymy utwory instrumentalne w wykonaniu muzykantów najstarszego pokolenia – Stanisława Głaza i Bronisława Rawskiego, Jana Leszczyńskiego, Bronisława Bidy, Kapeli ze Zdziłowic z prymistą Leonem Krzosem. Solowe śpiewy Janiny Chmiel, Jana Wnuka i Stanisława Fijałkowskiego oraz zespołów „Kocudzanki”, „Jarzębina” i męskiego zespołu śpiewaczego z Godziszowa.

Wybór repertuaru na płytę dokonany został intuicyjnie, emocjonalnie i swobodnie. Odnajdziemy tu nie tylko najstarsze pieśni obrzędowe, ale również melodie nowszego pochodzenia. Także z towarzyszeniem „kieszonkowych” instrumentów – harmonijki, jak w przypadku pani Stefanii Suchory, czy okaryny w pieśni o… okarynie z autorskim tekstem Stefana Maziarczyka.

Rejestracja niniejszych nagrań w głównej mierze odbywała się podczas warsztatów, koncertów i potańcówek, często  w prowizorycznych warunkach. Część materiału zarejestrowaliśmy w trakcie ostatniej edycji Festiwalu w kocudzkiej stodole państwa Kaproniów zaaranżowanej na plenerowe studio nagraniowe. Dlatego też nagrania nie są idealne, niekiedy w tle usłyszymy jadący samochód, traktor, pracujące maszyny rolnicze czy odgłosy przyrody – śpiew ptaków albo pianie koguta w południe. Słychać również emocje, okrzyki, rozmowy, które pozwalają zapisać w pamięci i w obrazowy sposób przybliżyć festiwalowe przeżycia, nierozerwalnie związane z muzyką.

Wśród muzycznej kolekcji usłyszymy także gości Festiwalu, zarówno muzyków tradycyjnych młodego pokolenia, jak i artystów inspirujących się tradycją. Odnajdziemy tu wyjątkowe spotkanie cytry i suki biłgorajskiej, a także debiut fonograficzny najmłodszych uczestników naszego wydarzenia – dziecięcy zespół „Wisienki” z uczniami Szkoły Suki Biłgorajskiej.

Niniejsze wydawnictwo to nie tylko muzyka, ale i obraz. Z bogatej festiwalowej galerii wybrane zostały fotografie, będące swoistym uzupełnieniem zapisów dźwiękowych, jak również dokumentujące wydarzenia Festiwalu i przynajmniej częściowo oddające klimat naszych wakacyjnych spotkań.

Marta i Krzysztof Butrynowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *