Książeczka o polskich instrumentach ludowych dla dzieci

Chcesz zainteresować najmłodszych muzyką tradycyjną i ludowymi instrumentami? Na wakacyjne podróże małe i duże polecamy książeczkę edukacyjną „Rośnij muzyczko rośnij… Polskie instrumenty ludowe”.

Jakiś czas temu Stowarzyszenie Twórców Ludowych we współpracy z naszą Fundacją wydało książeczkę dla dzieci pt. „Rośnij muzyczko, rośnij…” prezentującą polskie instrumenty ludowe.

W publikacji znajdziemy w niej opisy ponad 20 instrumentów z różnych regionów etnograficznych Polski. Jak zaznaczają autorzy jest to książeczka do zabawy. Opisy uzupełnione są ciekawymi zadaniami, łamigłówkami i zagadkami nawiązującymi do poszczególnych instrumentów.

Obok powszechnie znanych takich jak skrzypce, bęben czy basy w książeczce znalazły się również instrumenty rzadziej spotykane np. burczybas, ligawka, heligonka, oktawka biłgorajska czy złóbcoki.

Przewodnikiem po książeczce jest mała dziewczynka, która pomaga muzykantom odnaleźć zagubione instrumenty. Charakteru publikacji dodają ręcznie wykonane rysunki oraz ciekawa i przemyślana szata graficzna.

Wydawnictwo zawiera również podstawowe informacje o muzyce wiejskiej i polskich tańcach ludowych. Możemy także dowiedzieć się jak samodzielnie wykonać proste instrumenty i narzędzia muzyczne.

rosnij-muzyczko-rosnij2

Pomysł na wydawnictwo powstał podczas realizowanego od ponad dwóch lat przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych projektu edukacyjnego. Spotkania muzyczne o tej samej nazwie „Rośnij muzyczko, rośnij..” skierowane są zarówno do dzieci jak i nauczycieli. Poświęcone są muzycznym tradycjom Lubelszczyzny i nie tylko. Podczas zajęć dzieci mają okazję nauczyć się, a dorośli przypomnieć sobie dziś już często zapomniane dawne gry i zabawy, wyliczanki oraz zagadki. Spotkania odbywają się przy muzyce granej na żywo na mniej lub bardziej znanych instrumentach ludowych występujących na Lubelszczyźnie (m.in. skrzypce, basy, baraban, suka biłgorajska, harmonia, okaryna…).

rosnij-muzyczko-rosnij3

Wybrane recenzje:

W „Rośnij muzyczko, rośnij…” podoba mi się to, że nie dość, że mamy bardzo fajne informacje o instrumentach, to do tego są bardzo ciekawe zadania. Nie będę zdradzał szczegółów, samemu trzeba zajrzeć do środka – Olek, lat 10

„Zadania są dosyć ciekawe i pomysłowe. Dlatego sądzę, że wiele osób, nawet nie tylko Ci, którzy interesują się takimi instrumentami będą się całkiem dobrze bawić. A poza tym można dowiedzieć się wiele interesujących rzeczy o naszej polskiej kulturze ludowej” – Ignacy, lat 14

„Książeczka jest bardzo interesująca i na pewno dla takich młodszych dzieci i nawet starszych będzie edukacyjna. Najbardziej podoba mi się to, że od samego początku do końca książki staramy się pomóc muzykantom znaleźć instrumenty, które pogubili. Tym Samym uczymy się i poznajemy ich nazwy oraz dowiadujemy się jak wyglądają” – Olena, lat 12

Rośnij muzyczko rośnij… Polskie instrumenty ludowe
Tekst: Krzysztof Butryn
Ilustracje: Piotr Deptuła
Opracowanie graficzne: Krzysztof Butryn i Piotr Deptuła
Wydawca: Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Fundacja Stara Droga
Format: 21 x 21 cm
Stron: 88
Rok wydania 2017
ISBN 978-83-949155-1-3

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy wsparciu finansowym Miasta Lublin w ramach obchodów 700-lecia miasta w 2017 roku.

Zainteresowanych publikacją prosimy o kontakt z Galerią Sztuki Ludowej STL przy ul. Grodzkiej 14 w Lublinie. Szczegóły, informacje, zamówienia: zgstl@op.pl, tel. 81 532 37 45 lub fundacja@staradroga.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *